רובוטיקה

במרכז צומחות נבחרות הרובוטיקה הצעירות של עמק חפר

רובוטיקה מגיל הגן ועד לנבחרות המייצגות את עמק חפר וישראל בעולם

אנו נמצאים בעידן שבו טכנולוגיית הרובוטיקה הולכת ותופסת את מקומה בענפים, כמו; רפואה, תעשייה, מחקר ומסחר. בהתאם לשינויים שמתחוללים במשק, מובן וברור שיש להכשיר את הדור הצעיר לקראת ההתפתחויות הטכנולוגיות ובהתאם לקצב ולשינויים שמתחוללים מסביב.
המטרה שלנו במרכז תפוח הפיס היא להכין את דור העתיד למקצועות המחר, וזאת על ידי חשיפתם בגיל צעיר לעולם האמיתי שנמצא בחוץ. עולם יזמי, יצירתי, מלא בחידושים ובהמצאות, עולם דינמי ומאתגר, שמאופיין בטכנולוגיות חכמות וחדשנות פורצת דרך.
מכאן נבנתה תוכנית רובוטיקה מדרגית שראשיתה בדור הצעיר ביותר, בגן הילדים ובכיתות א', והיא מרחיבה את הידע הטכנולוגי בחוג לילדים צעירים ומגיעה עד לנבחרות הרובוטיקה הייצוגיות של עמק חפר שמתמודדות בתחרויות רובוטיקה עולמיות. לאלו שעברו את מסלול הרובוטיקה נפתחת דלת נוספת לתפקידי מנטורים.

תוכנית הרובוטיקה בגני הילדים ובכיתות א' בעמק חפר

פרויקט חינוכי-קהילתי פורץ דרך

הניסיון שלנו בתחום הרובוטיקה וההיכרות עם המגמות הבין-לאומיות הוביל אותנו במרכז תפוח הפיס להבנה שאת הכשרת דור העתיד יש להתחיל כבר בגיל גן חובה. החל מספטמבר 2016 מוביל צוות מרכז תפוח הפיס פרויקט חינוכי-קהילתי חדשני במספר גני הילדים ובמספר כיתות א' בעמק חפר. מדובר בפרויקט יחיד מסוגו בארץ שיצא מגבולות מרכז תפוח הפיס לגנים ולבתי הספר, והיחיד שפועל במסגרת תוכנית לימודים מוסדרת ובמעטפת של הדרכה מקצועית, אשר מתואמת עם פיקוח משרד החינוך, עם מנהלת אגף החינוך ועם מנהלי בתי הספר.
חזון התוכנית הוא לחשוף בגיל צעיר את דור העתיד לעולם הרובוטיקה – עולם יזמי, יצירתי, מלא בחידושים ובהמצאות, אתגרי ודינמי, שמאופיין בטכנולוגיות חכמות וחדשנות פורצת דרך, ובאמצעותו לטפח בקרב הדור הצעיר אהבה לתחומי הטכנולוגיה החדשנית, ערכים של שיתוף פעולה, עבודת צוות, מיומנויות וסגנונות חשיבה מתקדמת, התמודדות עם אי-ודאות, הקשבה וסבלנות תוך הקניית ידע ומיומנויות בתחומי המתמטיקה, הטכנולוגיה ופתרון בעיות המתעוררות בחיי היום-יום.
ומתרחב בהדרגתיות תוך קבלת משוב והתאמת התוכנית לסביבה. את התוכנית מובילות מנהלות התוכנית, ריקי רובין וענבר נבו. כאשר המדריכים בשטח מנחים את המורים ואת הגננות, ונותנים להם מענה טכנולוגי נדרש.

חוגי רובוטיקה במרכז הרובוטיקה והיזמות החינוכית

המרכז מעודד את הילדים בעמק חפר והסביבה לעסוק בתחום הרובוטיקה מגיל צעיר, ומציע חוג לבניית רובוטים מלגו, קונקס וארדואינו. הפעילות מותאמת לילדים החל מכיתה א' ומחולקת על פי קבוצת גיל.
הפעילות בחוגי הרובוטיקה מכשירה את הילדים הצעירים להשתלב בהמשך בנבחרות הרובוטיקה הייצוגיות של עמק חפר.
במסגרת התוכנית רוכשים הילדים כלים לעבודה בסביבה הטכנולוגית של הרובוטיקה:
 • היכרות עם ערכות בניית הרובוטים
 • לימוד תוכנה להפעלת הדגמים – מערכות בקרה ממוחשבות
 • הבנה והתמודדות עם משימות מתבקשות להפעלת הרובוטים
 • תכנון, יוזמה ויצירה
 • עבודת צוות
 • התמודדות עם פתרון בעיות טכנולוגיות
 • ועוד
חוגי הרובוטיקה מתקיימים החל מחודש ספטמבר ועד לחודש יוני בכל שנה
בימי רביעי בשני מחזורי פעילות
שעות הפעילות: 17:45-16:00, 19:45-18:00

נבחרות הרובוטיקה

מרכז הרובוטיקה והיזמות החינוכית עמק חפר מוביל בכל שנה מספר נבחרות צעירות המתמודדות בתחרות Jr.F.L.L, שמפעיל הארגון הבן-לאומי FIRST.
ארגון FIRST מקיים מדי שנה תחרויות בתחום הרובוטיקה במספר מדינות ברחבי העולם וביניהן גם בישראל. הארגון נתמך על ידי משרד החינוך ומנוהל על ידי הטכניון בחיפה ועמותת FIRST ישראל. בכל שנה מגיש הארגון רשימת משימות לילדי הנבחרות שנדרשים לפתח ולייצר רובוט הפועל ופותר משימות.
עבודת הקמת הרובוט בנבחרת מחזקת את הקבוצה כצוות פעולה, שכל אחד ואחת מהם תורם ונתרם. הצוותים שלנו מאותגרים במשימות חדשניות, ומלווים במיטב המנטורים שצמחו אצלנו בתפוח הפיס.
בארץ מתקיימות ארבע תוכניות של תחרויות:
 1. FIRST LEGO League junior – תחרות לילדי גן חובה ועד לכיתה ד' (בתפוח הפיס אנו מעודדים את ילדי החוגים להגיע ולצפות בתחרויות)
 2. FIRST LEGO League – לתלמידי כיתות ד' ועד לכיתות ח'
 3. FIRST Tech Challenge - לתלמידי כיתות ח' עד יב'
 4. FIRST Robotics Competition - לתלמידי כיתות ט' עד יב'
הצטרפו אלינו לאתגר הבא של תחרות ה- FIRST השנתית, להתרגשות, ליצירה ולצוותים שהופכים להיות משפחה.

לאתר הבית של First Israel היכנסו לקישור: www.firstisrael.org.il